Projekt "Chór, chór... hurra!" jest naszą odpowiedzią na ogłoszenie konkursowe Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje 2021".
Zaproszenie do udziału w projekcie kierujemy do wybranych mazowieckich szkół podstawowych. Z założenia będą to szkoły zlokalizowane w ośrodkach wiejskich lub w małych miejscowościach oddalonych od centralnych ośrodków kultury. Kierując program do dzieci, które z oczywistych względów rzadko lub wcale nie uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych oraz nie mają wielu możliwości do zaprezentowania swoich talentów, chcielibyśmy jednocześnie zachęcać do wspólnego śpiewania, zakładania lokalnych zespołów wokalnych i chórów dziecięcych.
Głównym wykonawcą koncertów będzie Warszawski Chór Międzyuczelniany pod dyr. Borysa Somerschafa, który na tę okazję przygotuje wybór utworów polskich kompozytorów muzyki chóralnej. Do współpracy zaprosimy lokalne szkoły podstawowe, których uczniowie przygotują utwór wykonany wspólnie z chórem podczas koncertu. Koncert muzyki polskiej przybliży młodej publiczności twórczość polskich kompozytorów. Jednocześnie ideą koncertów jest zachęta do wspólnego rozwijania swoich pasji i uzdolnień, czemu służyć ma zaangażowanie dzieci w proces przygotowania koncertu i występ w nim. Dodatkowo przystępny i lekki w formie komentarz konferansjera przybliży publiczności zagadnienia związane ze śpiewaniem w chórze.
Odpowiedzialnym za część artystyczną przedsięwzięcia będzie Borys Somerschaf, polski dyrygent, kompozytor, wokalista i aranżer, który jako kierownik chóru i zespołu solistów uczestniczył m.in. w nagraniach polskich wersji filmów dla dzieci: „Anastazja”, „Mulan”, „Książę Egiptu”, „Toy Story II”, „Król Lew II”, „Pocachontas II”, „Bambi”, „Dzwonnik z Notre Dame”, „Grinch”, „Piękna i Bestia” i innych. Komponował również muzykę do seriali telewizyjnych: „Klasa na obcasach”, „Miodowe lata”, „Całkiem nowe lata miodowe” oraz do innych programów telewizyjnych i filmów dokumentalnych. Prowadzi również Męski Zespół Wokalny „KAIROS”, z którym brał udział m.in. w nagraniach ścieżki dźwiękowej do filmu „Wiedźmin“ oraz utworu promującego film „Quo vadis“.
Na zgłoszenia szkół czekamy do 15 maja pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Tam również chętnie odpowiemy na ewentualne pytania.
Zapraszamy do współpracy!
Katarzyna Zwierzchowska
Prezes Zarządu
Fundacja Promocji Twórczości Amatorskiej „Cantica"
ul. Krakowskie Przedmieście 68
00-322 Warszawa