Warszawski Chór Międzyuczelniany działa przy Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie od 1964 roku. Śpiewają w nim studenci i absolwenci wszystkich wyższych uczelni stolicy. Swoje istnienie Chór zawdzięcza ks. Zbigniewowi Piaseckiemu, założycielowi, duszpasterzowi i pierwszemu dyrygentowi. W 1967 r. kierownictwo artystyczne przejął Janusz Dąbrowski, który rozsławił Chór na świecie. Kolejnymi dyrygentami chóru byli: Elżbieta Siczek i Teresa Gręziak. Obecnie chórem dyryguje Borys Somerschaf.
Bogaty repertuar zespołu obejmuje kompozycje religijne i świeckie wszystkich epok: od wieku XV po współczesność. WChM ma w swoim dorobku wykonania wielkich form muzycznych takich kompozytorów jak J. S. Bach, G.F. Haendel, G.B. Pergolesi, W.A. Mozart, L. van Beethoven, G. Rossini, F. Schubert, F. Mendelssohn-Bartholdy, G. Verdi, A. Schönberg, T. Paciorkiewicz, A. Ramirez, C. Orff, S. Prokofiew, A. Dvořak, L. Bernstein.

 

Chór występował na festiwalach muzycznych w kraju i poza jego granicami, wszędzie spotykając się z uznaniem krytyków i ciepłym przyjęciem ze strony publiczności. Na trasach koncertowych znalazły się niemal wszystkie kraje Europy Zachodniej, a także Ukraina, Słowacja i Macedonia. Zespół gościł w Warszawie chóry z Włoch, Jugosławii, Francji, Monaco, Niemiec, Irlandii Północnej, Ukrainy oraz ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.
WChM współpracował między innymi ze Związkiem Kompozytorów Polskich, SPAM–em, ZAIKS–em, Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki, Warszawską Operą Kameralną, Filharmonią Narodową w Warszawie, Teatrem Wielkim – Operą Narodową, Filharmonią Olsztyńską, Filharmonią Białostocką, Filharmonią Lwowską, Orkiestrą Kameralną „Warszawscy Wirtuozi”, Orkiestrą „Sinfonia Viva”, zespołem „Varsovia Manta”, zespołem „Trebunie-Tutki”; występował wraz z Orkiestrą Filharmonii Sudeckiej z Wałbrzycha, Orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej, „Michał Kulenty Quartet”; śpiewał pod dyrekcją Witolda Rowickiego, Kazimierza Korda, Ariela Ramireza, Ennio Morricone, Henri Seroka, Jose Cura, Łukasza Borowicza, Tomasza Radziwonowicza.

Chór jest członkiem Federacji Caecilianum, a także członkiem specjalnym Federacji Chórów Francusko-Niemieckich.

W czerwcu 2007 r. zespół wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach, gdzie otrzymał dyplomy złoty - w konkursie Musica Sacra i brązowy – w konkursie muzyki współczesnej. W październiku 2007 roku zdobył pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Chórów Caecilianum w Warszawie. W sierpniu 2008 roku na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Ochrydzie (Macedonia) chór został wyróżniony spośród 60 zespołów za bardzo wysoką kulturę muzyczną. W grudniu 2010 roku żeński skład WChMu zajął III miejsce podczas Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych w Krakowie.
W ostatnim okresie oprócz koncertów pasyjnych, kolędowych, maryjnych i patriotycznych, które na stałe weszły do kalendarza koncertowego Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego, zespół podejmuje całkiem nowe wyzwania. W lutym 2011 roku Chór wystąpił w koncertowym wykonaniu opery „Cyganeria” G. Pucciniego przygotowanym przez studentów Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W czerwcu wystąpił na deskach teatru muzycznego "Roma" w spektaklu "Musicale, musicale". W marcu Chór ponownie spotkał się z zespołem Trebubnie-Tutki, z którym dokonał nagrania płyty CD "Nuty Wielkiego Pasterza".
Od 27 kwietnia do 1 maja 2011 r. Warszawski Chór Międzyuczelniany wziął udział w festiwalu chórów „Virgo Lauretana” w Loreto we Włoszech, reprezentując nasz kraj jako jedyny chór z Polski. WChM wystąpił w towarzystwie 11 innych chórów z całego świata. W 2012 roku poza stałymi punktami rocznego harmonogramu koncertów, chór wziął udział w przedstawieniu realizowanym we współpracy ze studentami Wydziału Wokalnego Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie pt. „Powróćmy jak za dawnych lat. Zaczarowany operetek świat.” oraz w koncercie „Muzyka kompozytorów warszawskich. Marian Sawa – muzyka polichóralna”.

 

W latach 2013-2015, kiedy dyrygentem Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego była Teresa Gręziak, chór do swojego repertuaru wprowadził koncerty łączące muzykę i historię sztuki. Były to innowacyjne w swej formie wydarzenia, będące swoistą opowieścią muzyczną snutą wokół arcydzieła sztuki rzeźbiarskiej stworzone z myślą o niewidomych odbiorcach. Koncerty były włączany w ramy Warszawskiego Tygodnia Kultury bez Barier. W październiku 2015 roku chór dwukrotnie wystąpił z towarzyszeniem orkiestry Synfonia Varsovia pod batutą Ewy Strusińskiej, wykonując "Requiem d-moll" W.A. Mozarta. A w czerwcu i listopadzie 2015 wykonał "Glorię" Vivaldiego wspólnie z zespołem muzyki dawnej "Gradus ad Parnassum".


W sezonie artystycznym 2014/2015 chór obchodził 50-lecie istnienia, cyklem koncertów pt. „Sztuk Puk – otwórz się na sztukę”.

Od grudnia 2015 roku chórem dyryguje Borys Somerschaf.

WChM zdobył III miejsce oraz wyróżnienie dla dyrygenta na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2018”. W 2022 r. zajął I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Będzinie oraz na festiwalu „Sacrosong”. W 2023 r. zdobył srebrny i brązowy medal w ogólnopolskim konkursie muzyki sakralnej - "Nadzieja w Chórze!" w Tykocinie.

W 2023 roku nagranie „Requiem dla Świata” Tomasza Radziwonowicza z udziałem Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego otrzymało nominację do nagrody FRYDERYK 2023 w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna.

Logowanie